iOS i kalendarze

Przed iOS 15.2 wbudowana w system aplikacja Kalendarz nie radziła sobie zbyt dobrze we współpracy z rozwiązaniami Exchange. W skrócie, nie można było polegać na tym, co pojawiało się w kalendarzu. Żeby jakoś obejść ten problem (bo Apple niekoniecznie zdradzało chęć naprawy), sprawdziłem kilka aplikacji zastępujących Kalendarz na iOS. Moje kryteria:

  • działanie na iPhone i iPad (synchronizacja)
  • czytelne wyświetlanie zajętości dnia i tygodnia
  • widok miesiąca
  • wykorzystywanie danych i kont dostępnych na iPhone i iPad (bez przekazywania danych do producentów aplikacji)
  • czytelne widżety

Po zainstalowaniu kilku najciekawiej wyglądających aplikacji dostępnych w AppStore (wygląd miał trochę znaczenia), na urządzeniach zostały Timepage i Fantastical, choć każdy z nieco innych powodów. Obie są płatne, mają możliwość wypróbowania wszystkich funkcjonalności przed decyzją o zakupie.

Timepage

Aplikacja stworzona przez Moleskine, więc stawiająca wysoko elementy wzornictwa i wygląd. Mimo tego funkcjonalnie nie ustępuje wbudowanemu w iOS Kalendarzowi i Fantastical. Aplikacja nie ma własnego mechanizmu synchronizacji, jednak prezentowane dane będą aktualne dzięki mechanizmom samego iOS i nie dostaną się dzięki temu w niepowołane ręce.

Ma całkiem wygodne i czytelne widżety, w tym tzw. heatmap, czyli stopień zajętości poszczególnych dni w miesiącu.

Funkcjonalności na iPhone i iPadzie są praktycznie identyczne, Timepage nie zmienia się wraz z dostępnością większego ekranu.

Fantastical

To bardzo popularna aplikacja zastępująca rozwiązanie systemowe. Największym wizualnie wyróżnikiem jest połączenie poziomego paska pokazującego zajętość w danym dniu z listą szczegółów prezentowaną w układzie listy. Dzięki temu można też bardzo łatwo podglądnąć heatmap całego miesiąca (wystarczy jeden ruch). Także widgety są przejrzyste i praktyczne, a Fantastical na iPadzie dobrze wykorzystuje ekstra przestrzeń. Można skorzystać z własnej synchronizacji aplikacji, albo używać mechanizmu systemowego.

Podsumowanie

Jeśli znaczenie mają funkcjonalności i wygląd, Timepage jest lepszym wyborem. Fantastical natomiast bardziej będzie pasował, jeśli największe znaczenie ma użyteczność i praktyczność. Na szczęście Apple w iOS 15.2 naprawiło problemy z kontami Exchange i nie musiałem wybierać.

Zastanawiam się tylko, dlaczego Siri nie wykorzystuje lepiej danych do których ma dostęp w iOS. Podpowiedzi dot. spotkań, miejsc, czasu, zajętości kalendarza są niezwykle słabe, co zresztą zobaczyłem testując powyższe aplikacje. Apple, mając tyle możliwości dostępu do danych zbieranych przez nasze urządzenia, powinno bardziej skupić się na ważnych dla wszystkich aplikacjami — Kalendarzem, Przypomnieniami i Notatkami. Zupełnym minimum powinna być możliwość współdzielenia danych między tymi aplikacjami, łączenia spotkań, zadań i notatek. A gdyby to następnie połączyć z Siri… Mielibyśmy faktycznie cyfrowego asystenta, aktywnie i z wyprzedzeniem dbającego o nasz czas i obciążenie.